C -Eye X PRO ulepszona wersja – test:)
Od wielu lat stosuję w terapii, diagnozie i komunikacji urządzenie wykorzystujące ruch gałek ocznych czyli C-Eye (CyberOko). Jednak w ostatnim czasie w Gabinecie neurologopedycznym USŁYSZ MNIE pojawiła się nowsza wersja C-Eye`a czyli C-Eye X PRO. Postanowiłam podzielić się z Państwem moimi pierwszymi wrażeniami:
- Zdecydowanie na plus jest pojawienie się w sekcji NEUROREHABILITACJA: Treningu wzroku czyli zestawu 17 ćwiczeń usprawniających wzrok. Zawsze tego brakowało, takiej bazy, gdzie możemy „rozćwiczyć” oczy Pacjenta. Teraz jest i uważam, że zadania są zróżnicowane, ciekawe i przyciągające uwagę Pacjentów.
- Dodatkowo pojawiły się ulepszenia w Terapii funkcji poznawczych, czyli zestaw 80 ćwiczeń na różnych poziomach trudności. Treści są dostosowane zarówno dla Dzieci, jak i Dorosłych. To baza 13 000 przykładów testowych. Ciekawa propozycja ćwiczeń choć tutaj mam pewne uwagi. Zdecydowanie brakuje mi odczytywania przez lektora prawidłowej odpowiedzi, którą zaznaczył Pacjent. To bardzo istotne szczególnie u Osób z zaburzeniami o typie afazji. Za lektora musi wykonać pracę logopeda/terapeuta 😉 Damy radę 🙂
- Zmiany pojawiły się też w module KOMUNIKACJA. Tu modyfikacji uległy Tablice kontekstowe (m.in. samopoczucie, terapia, jedzenie, higiena, sprawy domowe). Pojawiła się też Książka komunikacyjna (ponad 200 gotowych tablic do komunikacji) – baza 50 000 symboli.
W mojej opinii, bardzo duża baza symboli, wiele możliwości. Oczywiście wymaga to indywidualnego podejścia do każdego Pacjenta. W moim Gabinecie, każdy z Pacjentów ma tworzoną własną książkę komunikacyjną. O tym trzeba pamiętać, C-Eye X PRO daje gotowe tablice, ale zawsze musimy dostosować do indywidualnych potrzeb danej Osoby. Tylko to zapewnia szanse na efektywny dialog i interakcje z Pacjentem. Ciekawym rozwiązaniem jest pojawienie się możliwości wybory głosu dziecięcego lub dorosłego (męskiego / żeńskiego).
- Warto jeszcze zwrócić uwagę na moduł OCENA STANU. Jestem po kilku przeprowadzonych testach Ocena funkcji poznawczych (autorska skala Cognitive Functions Assessment – CFA zwalidowana w bad. klinicznym). Według mnie to wartościowe narzędzie, która szczególnie sprawdza się u Osób po urazach czaszkowo – mózgowych czy NZK, które utraciły możliwość wykonania diagnozy za pomocą mowy.
To moje pierwsze przemyślenia po miesiącu użytkowania. Nie mam wątpliwości, że to bardzo wartościowe i potrzebne narzędzie do diagnozy i terapii, które będę stosować każdego dnia w moim Gabinecie neurologopedycznym. Oczywiście, nie mogę pominąć aspektu poprawy jakości życia moich małych i dużych Pacjentów, którą zapewni duża baza możliwości komunikacji przy wykorzystaniu C-Eye X PRO.
Wkrótce napiszę, co moi Pacjenci sądzą o urządzeniu i co mówią wykorzystując ruch oczu 🙂
Jeżeli Ktoś z Państwa chciałby poznać jeszcze więcej szczegółów na temat C-Eye X PRO to zapraszam na stronę producenta : https://c-eye.eu/pro/