KOMUNIKACJA i ĆWICZENIA WZROKOWE
W Gabinecie neurologopedycznym USŁYSZ MNIE w terapii neurologopedycznej, szczególnie na płaszczyźnie przywrócenia możliwości komunikacji naszym Pacjentom, wykorzystujemy odpowiednie sprzęty i programy.
Pracujemy na :
1. C-Eye PRO – to produkt medyczny, wykorzystujący eye tracking. Służy do diagnozy, komunikacji oraz neurorehabilitacji. Więcej informacji na: https://assistech.eu/pl/
2. System Sensor Pic Tobii – urządzenie zapewniające komunikację z otoczeniem Osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Więcej informacji na: https://systemsensor.pl/
Programy wykorzystywane w gabinecie:
1. Eyefeel – program dla Dzieci i Dorosłych. Służy do ćwiczenia wzroku. terapii komunikowania się i rozrywki.
2. eyeLearn – multimedialne narzędzie do nauki i zabawy. Kolorowe zadania, sterowane za pomocą oczy lub ręki, mogą być wykorzystane jako ćwiczenia poznawcze, edukacyjne i atrakcyjne materiały do poznawania nowych rzeczy.
3. EyeGaze Exploring and Playing – program do nauki sterowania komputerem za pomocą wzroku. Część druga cyklu, która uczy dokonywania wyboru między kilkoma elementami oraz wzmacnia celowość.
4. EyeGaze Attention and Looking – program do nauki sterowania komputerem za pomocą wzroku. Ciekawe, kolorowe i zabawne gry, które są jednocześnie dobrym materiałem ćwiczeniowym dla naszego wzroku.
5. KINKA Games – zestaw kolorowych gier dla Dzieci i Dorosłych, którzy chcą usprawnić sterowanie wzrokiem na ekranie komputera. Za pomocą wzroku można, np. sterować autem, nadmuchiwać balony czy układać puzzle.
6. Look to Learn – ćwiczenia/zabawy doskonalące obsługę komputera za pomocą wzroku. Gry bardzo urozmaicone od doskonalenia umiejętności rozwiązywania zadań przyczynowo-skutkowych, a na bardzo precyzyjnych ruchach kursora kończąc.
7. Look to Learn: Sccenes and Sounds – ćwiczenia dla Dzieci i Dorosłych, podzielone na trzy kategorie aktywności: interaktywne sceny, dźwięk i muzyka oraz umiejętność obsługi za pomocą wzroku.
8. Autilius – gry, w których wykorzystujemy ruch ręki. ćwiczymy koncentrację uwagi, celowość ruchu, wspierają ważne umiejętności. Program uczy: podążania za kierunkiem wzroku, podążania za kierunkiem głowy, podążania za gestem, wskazywania czy inicjowania wspólnej uwagi.
0. Exememory – ćwiczenia funkcji poznawczych, szczególnie dla Dorosłych.
10. Light Box – gry, zabawy na koncentrację wzroku wspomagające naukę celowości.
11. Okulo – gry sterowane wzrokiem przeznaczone dla dzieci na różnym poziomie rozwoju.
Jest wiele programów, które stosuję w swoim gabinecie każdego dnia dostosowując do indywidualnych potrzeb. Podobnie jest z komunikacją, dobór symboli jest szczegółowo omawiany z Opiekunami.
Zanim jednak, będziemy mogli wykorzystywać wzrok do komunikacji, musimy koniecznie intensywnie i systematycznie ćwiczyć oczy naszego Pacjenta. To muszą być celowe ruchy sakkadowe i możliwość fiksacji wzroku. ZAPRASZAMY na ćwiczenia:)